« Jak wygląda procedura… | Strona domowa | Zalety kredytu gotówk… »

Zdolność kredytowa i ubezpieczenie kredytu samochodowego.

piątek, 16 luty 2018 at 09:30 am. Użyte znaczniki: , , , , , ,

Pojęcie zdolności kredytowej.

O zdolności kredytowej słyszał chyba każdy, kto chociaż raz starał się w banku o przyznanie mu kredytu. Jest to możliwość kredytobiorcy do spłaty zobowiązania jakie zaciąga w banku. Taką zdolność kredytową wylicza bank każdemu, kto chce kredyt, czy też pożyczkę. Na tej podstawie ocenia jaką realną kwotę może mu pożyczyć i czy może przyznać kredytobiorcy taki kredyt o jaki wnioskował. A jak to jest w przypadku kredytów samochodowych? W jaki sposób banki wyliczają kredytobiorcom zdolność kredytową? Spróbujmy to wyjaśnić.

Zdolność kredytowa wyliczana dla kredytów samochodowych.

Każdy kredytobiorca, kiedy stara się o przyznanie kredytu samochodowego musi wiedzieć, że bank sprawdzi jaką ma on zdolność kredytową. Taka zdolność kredytowa jest niczym innym jak zdolnością kredytobiorcy do tego, aby spłacić zaciągnięty kredyt w terminie jakie został wskazany w umowie o kredyt. Każdy bank bierze pod uwagę inne czynniki wyliczając zdolność kredytową. Najbardziej brane są jednak pod uwagę dochody netto oraz rodzaj zatrudnienia i to jaką ma historię kredytową dany kredytobiorca. Na zdolność kredytową wpływa wiele różnych czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj umowy na jaką pracuje kredytobiorca. Liczą się także dochody netto oraz liczba osób jakie mieszkają w gospodarstwie domowym. Bank bierze również pod uwagę dumę miesięcznych dochodów i wydatków, a także ilość osób jakie ma na utrzymaniu kredytobiorca. Bardzo ważnym elementem jaki bierze pod uwagę każdy bank wyliczając zdolność kredytową jest historia w BIK. To jaką mamy zdolność kredytową może zmienić również okres kredytowania, rodzaj rat, sama wysokość kwoty kredytu jak również to ile ma lat kredytobiorca. To właśnie na podstawie tych czynników bank wyliczy zdolność kredytową kredytobiorcy i zadecyduje jaką kwotę może mu pożyczyć.

Ubezpieczenie kredytu samochodowego.

Jednym z kosztów jakie związane są z każdym kredytem jest jego ubezpieczenie. W przypadku kredytów samochodowych przy udzieleniu takiego zobowiązania trzeba ubezpieczyć zarówno kredyt samochodowy jak i sam samochód. Banki jako główne zabezpieczenie dla kredytów samochodowych jest cesja polisy Autocasco. Mając taką cesję w sytuacji, kiedy samochód będzie miał jakąś awarię to ubezpieczyciel w takiej sytuacji wypłaci mu odszkodowanie na jego konto bankowe, a nie na konto kredytobiorcy. Innym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest depozyt karty pojazdu oraz przewłaszczenie tej karty pojazdu razem z warunkiem zawieszającym. W sytuacji, kiedy kredytobiorca zaprzestanie spłacania rat kredytu to bank ma pełne prawo przejąć samochód jako swoją własność. Bank może chcieć, aby kredytobiorca dał kolejne ubezpieczenia od ewentualnych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie kredytu zwiększa koszta z nim związane i to w niektórych przypadkach może być to całkiem pokaźna kwota. Każdy taki dodatkowy koszt sprawia, że oddajemy do banku więcej.