« Koszty utrzymania kre… | Strona domowa |

Lokata w banku - czy nadal się opłaca?

wtorek, 05 listopad 2019 at 4:15 pm.

Lokaty bankowe to nadal najpopularniejsze instrumenty inwestycyjne. Wszystko dlatego, że nie są obarczone ryzykiem inwestycyjnym, a inwestor ma gwarancję zwrotu całości wniesionego kapitału. Ponieważ jest to pomnażanie pieniędzy bez ryzyka, zarobek nie jest zbyt duży, jeśli pod uwagę weźmiemy inne możliwości inwestowania nadwyżek finansowych. Czy jednak oznacza to, że nie warto lokować oszczędności na lokatach. Absolutnie nie. Dowiedz się, dlaczego lokaty bankowe wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a Polacy wybierają właśnie ten instrument inwestycyjny najczęściej?

Lokaty bankowe bez ryzyka

Oszczędności generuje jedynie połowa Polaków, a większości naszego społeczeństwa nadwyżki pieniędzy przychodzą z wielkim trudem. Co więcej, nadal wykazujemy niskie zaufanie do instytucji bankowych, a pieniądze odkładamy najczęściej do domowej skarbonki. Dlatego właśnie lokaty są doskonałym instrumentem inwestycyjnym, bo jako jedne z niewielu nie są obarczone ryzykiem. Inwestor otrzyma całość ulokowanego kapitału, nawet w sytuacji, w której nie wygeneruje dodatkowego zarobku - dzieje się tam na przykład, kiedy wyjmie środki z lokaty przed zakończeniem umowy z bankiem.

Ciekawostką jest też fakt, że Polacy zaczęli pomnażać swoje pieniądze stosunkowo niedawno, nie mamy jeszcze wiedzy ani praktyki, by móc zarabiać na instrumentach inwestycyjnych, które są bardziej agresywne i ryzykowne.

Lokaty bankowe - elastyczna oferta

Lokata bankowa jest opłacalna, bo może być wybierana zgodnie z potrzebami oraz możliwościami inwestora. Najczęściej zakładamy te na maksymalnie rok, a lokowane środki nie przekraczają 10 tysięcy złotych. W tych kwestiach możemy jednak dobierać konkretne lokaty, w tym kilkutygodniowe, kilkumiesięczne albo nawet kilkuletnie. Banki stosują też ograniczenia względem minimalnego wkładu i jest to najczęściej kilkaset złotych. Ograniczają także maksymalną wpłatę środków na lokatę. Warto wybierać takie, z których w dogodnym momencie możemy wyjmować oszczędności w razie potrzeby bez utraty wypracowanych odsetek oraz takie, w trakcie których możemy dokładać pieniądze i one również będą podlegać zarobkowi. W obliczu tak elastycznych warunków, fakt że lokaty są niżej oprocentowane niż inne instrumenty inwestycyjne, w niczym nie przeszkadza.