« Kto dostaje kredyty? | Strona domowa | Kredyt gotówkowy jako… »

Charakterystyka usług doradczych na rynku kredytów hipotecznych

środa, 25 marzec 2020 at 11:13 am. Użyte znaczniki: , , , , , , ,

Przez pośredników kredytowych, doradców przechodzi około połowa wszystkich umów. Kredytobiorcy nie chcą najczęściej ryzykować bezpośredniego spotkania z bankowością detaliczną i przez doradcę próbują wynegocjować lepsze warunki marży, czy oprocentowania zadłużenia długoterminowego. Dochodzi do tego również precyzyjna optymalizacja zdolności kredytowej. W jaki sposób wygląda świadczenie usług doradczych w Polsce i czy warto zainteresować się poważnie pośrednikami?

Niezależne doradztwo w odwrocie ze względu na poziomy wynagrodzenia

Niezależne doradztwo jest bardzo rzadkie, ponieważ takim mianem posługują się jedynie marki, które nie otrzymują bezpośrednio wynagrodzenia od banków. Można założyć, że nazewnictwo w sektorze jest uwarunkowane całościowo ustawą o kredycie hipotecznym. Pośrednik musi przekazać kredytobiorcy informacje o ewentualnym wynagrodzeniu. Podstawowy system rozliczania zakłada prowizję z banku. W tym momencie pojawia się pewien konflikt interesów. Dla większości agentów opłaca się najbardziej promocja kredytów hipotecznych o możliwie najwyższej prowizji, a niekoniecznie takich, które odpowiadają idealnie zdolności kredytowej klienta.

Czy wyrównywanie wynagrodzenia pośrednika ma sens?

Jeżeli zamierzasz nawiązać bliższą relację z pośrednikiem kredytów hipotecznych zastanów się nad wyrównaniem wynagrodzenia i poproś o faktyczne dopasowanie oferty, niezależnie od systemu prowizyjnego. Kredytobiorca, który potrzebuje usług doradczych przy kredycie hipotecznym powinien przygotować się na przekazanie danych o sytuacji finansowej, możliwie najbardziej szczegółowych, a także informacji o funkcjonowaniu gospodarstwa domowego.

Dobre praktyki w usługach doradztwa kredytowego

Zgodnie z dobrymi praktykami wynikającymi z ustawy o kredycie hipotecznym doradcy, agenci proponują minimum 3 oferty spełniające oczekiwania potencjalnego kredytobiorcy, bez skupiania się na „własnym interesie ekonomicznym”. To duży problem branżowy, ponieważ wynagrodzenie pośredników nie pochodzi od kredytobiorców, tylko od banków. Usługi doradztwa, chociaż bardzo popularne zakładają odgórnie pewien konflikt interesów.

Na zakończenie

Porównanie ofert kredytów hipotecznych u doradcy to opłacalna strategia, która umożliwia wyrównanie zdolności kredytowej.