« Korzyści z lokat bank… | Strona domowa | Podział kart kredytow… »

Okres kredytowania

poniedziałek, 26 styczeń 2015 at 09:06 am. Użyte znaczniki: , , , , ,

Kredyt gotówkowy to po prostu udostępnienie przez bank, czy przekazanie kredytobiorcy – klientowi banku – określonej sumy pieniędzy. Wszystko to odbywa się zgodnie z zasadami nakreślonymi przez specjalistów banku. Warunki te dotyczą każdej strony. Pieniądze wpływają na konto kredytobiorcy, po podpisaniu umowy, a także po wcześniejszych ustaleniach.

 

Co to okres kredytowania

Okres kredytowania to nic innego jak ustalony w umowie kredytowej okres od momentu otrzymania pieniędzy, do dnia spłaty ostatniej raty tego zobowiązania. Okres spłaty kredytu gotówkowego jest zawsze z góry ustalony. Zależy przede wszystkim od kwoty kredytu. Im wyższa kwota, tym dłuższy termin spłaty. Trzeba tylko zaznaczyć, że kredyt ten może być wcześniej spłacony, to znaczy przedterminowo. Wówczas okres ten ulega znacznemu skróceniu.

Wydłużanie okresu spłaty

Okres spłaty kredytu można wydłużyć w momencie ustalania warunków zadłużenia. Trzeba tylko pamiętać, że wraz z wydłużaniem okresu spłaty, obniża się wysokość miesięcznych rat. Jednak jednocześnie wzrasta koszt odsetkowy. Łatwo można to zobrazować na konkretnym przykładzie. Zależność ta wynika z kwoty kredytu, okresu spłaty i oprocentowania. Wydłużając okres spłaty o drugie tyle, czasem trzeba spłacić podwójną kwotę odsetek. W związku z tym wykorzystuje się tę samą kwotę, a spłaca się zdecydowanie więcej.

Czy dłuższe kredytowanie jest korzystniejsze

Powszechnie uważa się, że dłuższy okres kredytowania jest lepszy. Dłuższy okres to automatycznie niższa wysokość miesięcznej raty. Takie działanie niesie ze sobą pewne konsekwencje. Tym sposobem można zwiększyć zdolność kredytową. Co prawda kwota kredytu okazuje się wyższa. Jednak w niektórych przypadkach, kiedy kredytobiorca decyduje się na dużą kwotę, w pewnym sensie nawet nie ma innego wyjścia. Niekiedy nie ma szans na przedłużenie okresu spłaty kredytu ze względu na limity wiekowe. Jeżeli kredyt można spłacać tylko do 75 roku życia, kredytobiorca w wieku 60 lat nie uzyska kredytu z opcją spłaty w zbyt długim okresie.

Czy to się opłaci

Wybierając kredyt gotówkowy, a także sam bank, najkorzystniej będzie wybrać ten, który nie pobiera dodatkowych opłat tytułem wcześniejszej spłaty zobowiązania. W takich sytuacjach nawet korzystnie jest wybrać jak najdłuższy okres spłaty kredytu, ponieważ można miesięcznie wpłacać do banku nieco większe kwoty. Tym sposobem można przede wszystkim zabezpieczyć na wypadek sytuacji, które mogłyby nieco nadwyrężyć domowy budżet.

Okres kredytowania to czas, w jakim należy spłacić zadłużenie. Można zdecydować się na wydłużenie okresu spłaty kredytu, ale jak już wiadomo nie wszystkim to się opłaci. Każdy z osobna powinien przeanalizować warunki, a następnie na podstawie własnych oczekiwań i możliwości, dokonać wyboru. Okres spłaty zobowiązania ustala się w momencie ustalania warunków i jeszcze przed podpisaniem umowy.